20130228_dag_film_festTürkiye’nin ilk ve tek Dağ, Doğa, Çevre ve insan temalı festivali olan Dağ Filmleri Festivali başlıyor. İstanbul’da 3 Mart’a kadar sürecek festivalde film gösterimleri Fransız Kültür Merkezi ve Aynalıgeçit’de yapılacak.

6 gezginin Himalayalar’da 4000 metre yükseklikteki bir köye varmasını anlatan “Himalaylarda Yalnız Bir Köy”, Türkiye’nin her yerini dolaşarak, son göçebe Yörüklerin peşinde Toros dağlarında keşif gezileri yapan Fransız belgeselci François Bernard’ın son filmi “Yörük”, ödüllü kısa film “Hanuman Havayolları: Everest Üzerinden Uçuş”, dünyanın en ünlü kaplanının peşinde Afrika’da bir macerayı belgeleyen “Kırık Kuyruk”, ilk gün Fransız Kültür Merkezi’nde gösterilecek filmler arasında. Ayrıca saat 19.00’da yapılacak açılış töreninin ardından, “Buzu Aşmak” belgeseli gösterilecek.

Aynalıgeçit’de ise, Afganistan’daki son Kırgız göçebelerin hikâyesini anlatan “Afgan Pamir’inin Tutsakları” ve İran’ın muazzam volkanik dağlarına yapılan macerayı konu alan “İran: Volkanlarla Yaşamak” filmleri eşsiz birer deneyim sunacak.

Program detaylarına ulaşmak için: http://www.dagfilmfest.org/2013/2013_DFF_Program_Istanbul.pdf